Plywood Kullanım Alanları
Ekim 29, 2021
İnşaatlık Kereste
Ekim 29, 2021

Plywood, ince ağaç katmanlarından üretilen bir ahşap levha çeşididir. Günümüzde en çok kullanılan ahşap ürünlerinden biridir. Plywood, esnek, ucuz, kolay ugulanabilir, tekrar kullanılabilir ve kolay temin edilebilir bir üründür. Diğer ahşap panellere göre çatlamaya daha dayanıklı olması, bükülmeye elverişli olması ve yüksek dirençli bir malzeme olması nedeniyle plywood tercih edilir.

Plywood ağaç tabakalarından oluşan bir paneldir.Plywood çok iyi mekanik dayanıklılığa sahip olmasına karşın hafif olan bir malzemedir.

Bir kontraplak çeşiti olan plywood malzemesine verilen bir başka ad ise Pleymut. Ağaç tabakalarından meydana gelen ve ağacın gövdesinden üretilen, son derece dayanıklı ahşap bir panel olan plywood, çok değişik sektörlerde, onbinlerce ürünün imalatı sırasında kullanılıyor. İnşaat sektöründe; iskele platformu yapımında, kalıp işlerinde, parke ve zemin sektöründe, iç bölme ve çatı kaplama sektöründe kullanılan Pleymud, mobilya sektöründe de yine: raf, ahşap masa-sandalye imalatında, kapı yapımında, büro mobilyaları imalatında tercih ediliyor. Plywood malzemesinin kullanıldığı alanlardan biri de gemi ve ulaştırma inşaat sektörü. Bu sektörde Plywood, konteynerlerin zemin inşasında, vagon yan ve zeminlerinin cidalarında, hayvan nakliye araçlarında, gemilerin kargo kısımlarında ve otobüslerde kullanılıyor. Plywood tercih edilen bir başka sektör ise paketleme sektörü. Kimyasal malzemelere ve neme dayanıklı olan Plywood, diğer ürünlere göre daha ekonomik, daha hafif ve dayanıklıdır. Çevreye en az zararı veren Rus huş, her türlü paketlemede gönül rahatlığı ile kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir